CO TO JEST DRIFTING

Drifting to najbardziej widowiskowy i jednocześnie najprężniej rozwijający się sport motorowy na świecie. Dyscyplina ta swoimi korzeniami sięga przełomu lat 60 i 70 ubiegłego wieku, kiedy na krętych, górskich serpentynach w okolicach Nagano zaczęły odbywać się pierwsze nielegalne wyścigi.

W KRÓTKIM CZASIE NOWY SPORT ZYSKAŁ RZESZE FANÓW, KTÓRZY TŁUMNIE GROMADZILI SIĘ PRZY GÓRSKICH TRASACH ABY PODZIWIAĆ WIDOWISKOWĄ JAZDĘ.

Najlepszym sposobem na najszybsze pokonywanie ostrych zakrętów bez znacznej utraty prędkości był kontrolowany poślizg. Niestety japońskie wzgórza nie były zbyt wygodnym miejscem dla kibiców, dlatego zawody przeniosły się na tereny japońskich metropolii.

TUTAJ PRZESTAŁ LICZYĆ SIĘ CZAS, A WAŻNIEJSZA STAŁA SIĘ REAKCJA PUBLIKI

Zwyciężał kierowca, którego jazda była najbardziej efektowna i widowiskowa. W 1987 roku na legendarnym torze Tsukuba odbyły się pierwsze legalne zawody driftingowe, które stały się początkiem największej, rozgrywanej do dzisiaj serii D1 Grand Prix. Po japończykach drifting pokochali australijczycy i amerykanie.

Dzięki działaniom tych ostatnich nowy sport poznał caly świat. 

Pierwsze oficjalne zawody driftingowe odbyły się w Polsce w 2004 roku. 
Od 2006 roku organizowane są regularne, kilkorundowe serie.

ELIMINACJE

Podczas eliminacji każdy z zawodników pokonuję trasę trzykrotnie. Podczas przejazdów zespół sędziów przyznaje punkty, zwracając uwagę na 4 zasadnicze cechy przejazdu takie jak prędkość, kąty wychylenia, linia przejazdu oraz widowiskowość. Maksymalnie 100pkt za przejazd, jednak jest to niezwykle rzadko spotykany wynik. Zwycięzcą eliminacji zostaje zawodnik, który uzyskał najwięcej punktów za pojedyńczy przejazd.

0
PRĘDKOŚĆ
0
KĄT WYCHYLENIA
0
LINIA PRZEJAZDU
0
STYL

TURNIEJ

W kolejnym etapie zawodów 32 kierowców z najlepszymi wynikami pokonuje tę samą trasę parami. Pary dobierane są na podstawie tabeli wyników z kwalifikacji – zwycięzca kwalifikacji mierzy się z zawodnikiem, który zajął ostatnie miejsce itd.

W każdej parze rozgrywane są dwa przejazdy punktowane. Jako pierwszy na czoło wysuwa się kierowca, który uzyskał wyższy wynik w kwalifikacjach. Zadaniem drugiego zawodnika jest gonienie, czyli naśladowanie w jak najdokładniejszy sposób linii przejazdu pierwszego kierowcy przy zachowaniu możliwie najmniejszego dystansu. W każdym przejeździe punktowanym sędziowie rozdzielają między zawodników pulę 10 punktów.

Zwycięzca awansuje zgodnie z systemem pucharowym, aż do finału. W przypadku remisu przeprowadzana jest dogrywka.
Rozgrywany jest również wyścig o miejsce trzecie.